16. 8. 2011

(čokoládové) Muffiny


Keď raz v nedeľu večer nebudete mať čo robiť a zároveň vás zachváti ukrutný chtíč na nejaký koláčik, nechajte sa inšpirovať nasledujúcim receptom:

Čo budeme potrebovať:
25 dkg polohrubej múky
10 dkg čokolády na varenie (inak povedané celá veľká čokoláda)
12 dkg masla
2 štandardné vajíčka (prípadne jedno pštrosie)
2 polievkové lyžice bieleho kryštáľového cukru
1 balenie vanilkového cukru
1 čajová lyžička prášku do pečiva
0.5 dcl mlieka
Malé kúsky čokolády (dá sa kúpiť balenie takých čokoládových bobkov)

Postup:
Áno, čokoláda láka, ale zatiaľ ju necháme zabalenú.
Pripravíme si radšej dve samostatné misky. Jednu väčšiu a druhú prekvapivo menšiu.
Do väčšej (budeme v nej majstrovať s elektrickým miešatkom) rozbijeme vajíčka a to tak, že si tu necháme iba žĺtka a bielka pritom oddelíme do tej prekvapivo menšej misky.

Čiže výsledok bude:
a) veľká miska – dve žĺtka
b) malá miska – masa bielok

Uchopíme tú elektrickú vec na miešanie a vyšľaháme z masy bielok v malej miske tzv. sneh, tak aby držal aj po otočení misky.Teraz sa presunieme s miešatkom k dvojici žĺtok, ku ktorým prisypeme cukor + cukor (máme predsa dva hruhy). Celé to poriadne premiešame a postupne pridávame aj maslo.

Po dostatočnom rozmixovaní celej hmoty si odvážime dané množstvo múky + prášok do pečiva. Kuchynská váha je pritom ohromný pomocník.


Zároveň si nejakou odmerkou pripravíme dané množstvo mlieka, či už z Tetrapackového vemena, alebo priamo nejaké to bio-mlieko.


A znova zapneme miešací strojček. Za chodu (miešania) dosypávame zmes múky, prášku do pečiva a mlieka. Ak je hmota moc hustá, kľudne dolejte ešte trocha mlieka.
Po dostatočnom priemiešaní sa konečne dostávame k spomínanej ČOKOLÁDE!


Rozlámte celú čokoládu do nejakého kastrólika a dobre pod ním podkúrte.
Čokoládu treba hneď od začiatku neustále strážiť a miešať, inak ju môžete vyhodiť spolu aj s kastrólikom.


Počkáme teda za neustáleho miešania až sa celá čokoláda roztopí a potom ju rýchlo šupneme priamo do veľkej misky. Zvyšky čokolády treba vyškrábať nejakou stierkou. Prsty by boli od čokolády a ešte aj popálené.Znova sa vraciame k miešaciemu strojčeku.
Zapneme ho na pomalé otáčky tak, aby sme nemali čokoládu na stenách kuchyne. Je to nepríjemné. Verte mi. Postupne premiešame roztopenú čokoládu s hmotou v miske.


Elektrické miešatko definitívne odložíme a do jednej paprčky uchopíme ručné miešatko a do druhej zasa malú misku s vyšľahaným bielkom, alebo ak chcete odborne "snehom".


Celý bielkový „sneh“ potom opatrne krúživými pohybmi vmiesime do čokoládovej hmoty vo veľkej miske.


Na rad prichádazajú čokoládové bobky. Od oka usypeme do veľkej misky (niekto preferuje viac, niekto menej) a všetky ich opatrne vmiešame do hmoty.Ak ste doteraz prešli celým procesom úspešne, spravte si pätminútovú prestávku, sadnite si v kľude do kútika a začnite pripravovať papierové košíčky na muffiny.


Množstvo samozrejme závisí od objemu pripravenej hmoty.
Taktiež si môžete pripraviť nejaký plech štandardných rozmerov.
Zapnite si svoju domácu piecku či už elektrickú, alebo plynovú či nebodaj na tuhé palivo.
Teplota by mala byť nastavená na cca 200°C.


Než sa piecka vyhreje, začnite s plnením pripravených košíčkov.
Na to použite obyčajnú polievkovú lyžicu. Každý košíček zaplňte hmotou maximálne do polovice – muffiny sa počas tepelného spracovania nadvihnú.Po dokončení plnenia košíčkov ich rovnomerne a s dostatočným rozostupom medzi sebou rozmiestnite na plech štandardných rozmerov.
Nezostáva nám teraz nič iné, ako premiestnenie tohoto plechu do vyhriatej piecky.

Po nainštalovaní plechu do piecky nám zostáva čas na odpočinok v dĺžke 15 až 25 minút.
Tento čas silno závisí od toho aký výkon má vaša piecka a je preto nutné občas nakuknúť cez okienko ako sa muffinom darí. Tu by som rád podotkol, že neslobodno otvárať dvere piecky tesne pred dokončením tepelného spracovania. Muffiny by sa mohli „sfúknuť“ a celá námaha by bola v ...


Ak teda spozorujeme počas jednej z častých kontrol špecifické nadutie muffinov, opatrne pootvoríme dvierka piecky a nejakým špáradlom pichneme do jedného, či viacerích muffinov. Ak nám na špáradle nezostane nalepené žiadne cesto, je to dobré znamenie – je to hotové!


Vypneme teda piecku, prípadne uhasíme oheň a plech štandardných rozmerov vyberieme na nejakú teplu odolnú podložku kde necháme hotové muffiny vychladnúť.

Ešte pred samotnou degustáciou odporúčam za tepla každý muffin trocha, ale fakt len trocha potrieť mliekom.


Ak ste sa dostali až sem a kuchyňa je celá, mufiny sú hnedé a nie čierne a žiadny kastrólik nemusel skončiť v koši, tak vám blahoželám a pustite sa do nich! Teda do tých muffinov.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára