6. 3. 2014

"Všade, všade sa o mne píše" - časť 5

http://www.arma3.sk/2014/02/interview-emsi-o-buducnosti-csla/

[INTERVIEW] EMSI o budúcnosti ČSLA

CSLA_v_PN

Kedže sa ČSLA štúdio radí k vlajkovým komunitným zoskupeniam v našich končinách, rozhodli sme sa jeho hovorcu, komunitného manažéra a v neposlednom rade samozrejme aj tvorcu v jednej osobe, spýtať čo pre nás chystajú. Z nadpisu je jasné že na otázky odpovedá muž v komunite známy pod prezývkou EMSI. A vy máte teraz možnosť spoznať aj jeho názory na ArmA 3 a na dianie okolo nej. Príjemné čítanie.   
Q: Možno by si sa mohol pre začiatok predstaviť a popísať svoju pozíciu vrámci ČSLA tímu.
Moje civilné meno je Michal Horňák, mám viac ako 18 rokov :D, milujúcu manželku a krásneho syna. Bývam na západe Slovenska rovnako ako ostatné slovenské osadenstvo teamu. V teame pôsobím na 95% ako tvorca misií – singloviek a v drvivej väčšine aj MP misií. Mám na svedomí aj celú megalomanskú singleplayerovú kampaň ’89. Zvyšnými 5% percentami sa venujem propagácii Modu či už na našom FB profile, na ModDB, na YouTube alebo na Armaholicu. Pripravujem, nahrávam a strihám všetky naše webcasty a vo všeobecnosti sa snažím o popularizáciu ČSLA Studia a našich Modov pre celú Arma sériu.
Tu by som chcel dodať, že jednotlivé Mody tvoríme predovšetkým pre svoje vlastné potešenie a my sami rozhodujeme o tom čo všetko zaradíme do Modu resp. čo všetko tam má pre nás zmysel. Tým nechcem povedať že sme pred komunitou uzavretý. Berieme samozrejme na vedomie každý zmysluplný nápad, alebo konštruktívnu kritiku resp. dobrý nápad ktorý je realizovateľný v rozumnej miere, alebo v rámci kompromisu hrateľnosť-realita-limitácia enginu.
Q: Pred pár mesiacmi ste dokončili mod pre ArmA 2: Combined Operations a zakončili ste ho naozaj kvalitnou kampaňou. Defacto ste uzavreli ďalšiu významnú kapitolu svojho modu. Mohol by si aspoň v krátkosti zhrnúť mod a jeho vývoj? 
Ak si dobre pamätám, tak práce na Mode pre Arma2 boli rozbehnuté krátko po oficiálnom vydaní hry (A2) a tesne pred vydaním datadisku Operation Arrowhead (A2:OA) sme celý vývoj stopli, pretože s týmto datadiskom prišiel do hry systém BIS batohov a TI (Thermal Imaging) máp.
Prekopali sme teda väčšiu časť Modu tak aby bolo možné jednak využívať nové featurky a jednak sme ich ešte vylepšili (napr. ako prví sme zaviedli servisný či zdravotnícky batoh, sekeru na stavbu zásekov, krompáč a lopatku na kopanie okopov, osobné obväzy a pod.), rozoberanie a skladanie palpostov, rozoberanie a skladanie/modifikovanie zbraní a pod.
Tu by som rád uviedol pár vyčerpávajúcich informácií (pre niekoho budú možno prekvapujúce):
ČSLA mod pre OFP-Res – dnes ArmA: Cold War Assault (XI.2006):
 • dymové granáty do podvesného granátometu (vrátane farebných)
 • systém výpočtu účinku guliek – BI prevzalo do hry od A1 1.05 (V.2007)
ČSLA mod pre A1 (XII.2008 – V.2009):
 •  optické zameriavače a ďalšie príslušenstvo odnímateľné a nasaditeľné na zbrane - hra podporuje až od A3 (IX.2013):
 • – Sa-58: ZD 4×8 a dvojnožka
  – UK-59: ZD 4×8
  – Sa-61: tlmič
 • rozoberateľné palebné postavenia ťažkých pechotných zbraní (ČSLA mod využíval slot pre raketomet) - hra čiastočne podporuje od A2:OA (VI.2010) – doteraz nie sú podporované palebné postavenia s univerzálnymi guľometmi:
  – UK-59T
  – UK-59L
  – AGS-17
 • PLdvK-53/59 zložený z P-V3S Ještěrka - hra doteraz nepodporuje
 • automaticky odpaľované dymovnice na vozidlách (pri zásahu; pri ožiarení laserom a pri detekcii riadenej strely sa otočí veža do smeru útoku a odpália sa dymovnice) - hra čiastočne podporuje od A2:OA (VI.2010)
 • mechanik (postava schopná opravy vozidiel) - hra obsahuje od A2:OA DLC BAF (VIII.2010)
 • obväz ako zásobník
 • budovanie okopov a poľných opevnení podľa funkčného zaradenia vojaka - hra podporuje, ale doteraz neobsahuje podobné funkcie
 • jednorázovo použiteľné zbrane (RPG-75, M72 LAW) - hra zrejme doteraz nepodporuje

ČSLA mod pre A2:OA (II.2011 – IX.2013):
 •  rozkladacia pažba Sa-61 - hra doteraz nepodporuje
 • optické zameriavače (denný a aj nočný), demontované zo zbraní, sú použiteľné ako ďalekohľady - hra doteraz nepodporuje
 • funkční nosiči munície (doplňovanie munície do palebných postavení ťažkých pechotných zbraní) - hra doteraz nepodporuje:
  – UK-59
  – AGS-17
  – M-52
  – 9K113
  – T21
 • odložiteľná korková plávacia vesta, ktorá znižuje účinnosť projektilov (teda čiastočný účinok nepriestrelnej vesty) - hra podporuje, ale A2:OA nieje nijako obsiahnutá
 • batohy so špeciálnou funkciou - hra podporuje, ale doteraz neobsahuje:
  – zdravotnícky batoh (funguje rovnako ako zdravotnícky stan)
  – servisný batoh (funguje rovnako ako servisné vozidlo)
  – krosná so 40l pohonných hmôt (funguje rovnako ako cisterna)
 • budovanie okopov a poľných opevnení podľa funkčného zaradenia a inventára vojaka (inventár je postupne rozširovaný) - hra podporuje, ale doteraz neobsahuje podobné funkcie:
  – poľné lopatky
  – sekera
  – krompáč
 • MU-90 (vozidlo – ukladač mínového poľa) - hra doteraz nepodporuje/neobsahuje
vybava
Q: Presuňme sa do súčastnosti. Už ste niekoľkokrát deklarovali že ČSĽA sa dostane aj do ArmA 3. Môžeš komunite priblížiť v akom stave sa vývoj dnes nachádza a na čom v súčastnosti pracujete?
Aktuálne sa Mod pre A3 nachádza vo veľmi skorom štádiu kedy sa implementujú na modely postáv a vozidiel funkcie ragdoll a PhysX. Čo môžem ešte prezradiť je to, že MAA pracuje na konverzii prvých základných postáv a Faly pripravuje nové configy.
Q: Čo frakcie? Ostanete verní klasike ČSLA, AFMC a FIA?
Po diskusii v rámci teamu sme sa určite rozhodli zachovať frakcie ČSLA a FIA.
Frakcia resp. frakcie za stranu BLUFOR sú zatiaľ naším tajomstvom.
Q: Môžme aj v novom mode očakávať aj implementáciu vašich vlastných vymožeností ako v ArmA 2? A chystáte sa využiť aj nový systém uniforiem a inventára?
V A3 sa určite objavia všetky doteraz nami zavedené featurky (ako boli vymenované vyššie) a ďalšie máme už v pláne – nechcem ale zverejňovať popredu.
Taktiež budeme plnohodnotne využívať nový systém uniforiem a inventára. Naše modely na to boli viacmenej pripravené už od A2.
Q: A aké bude časopriestorové zasadenie modu? Stredomorie predsa len nieje to, s čím by som si ČSLA spájal. Plánujete v tomto smere nejaké kroky? 
Aktuálne sú informácie okolo tejto problematiky tajné – máme svoje návrhy a plány.
Každopádne sa budeme snažiť prísť s niečím zaujímavým a pútavým.
Q: Čo sa týka výstroje a výzbroje, plánujete nejaké novinky z niekdajšej výbavy ČSLA/NATO(AFMC) ktoré sa doposiaľ ešte neobjavili v mode?
Mod je v prvotnej fáze vývoja/transformácie z A2:CO, takže až bude jadro hotové zostane čas na ostatné doplnenia.
Ale určite budeme chcieť opäť pridať niečo nové a atraktívne ako je to u nás zvykom.
Q: Určite si počul o súťaži ktorú organizuje Bohemia Interactive, máte v pláne zapojiť sa do nej? A aký je tvoj názor všeobecne čo sa týka samotnej súťaže? Aké výhody z toho budú plynúť pre bežných hráčov a komunitu všeobecne?
Áno, plánujeme sa zapojiť do tejto súťaže so svojim vlastným projektom.
O aký projekt ide a čo bude jeho obsahom je zatiaľ tajné.
Dúfam len že systém hodnotenia bude iný ako pri predchádzajúcich súťažiach (BIS Comunity Awards), pretože pred tým ste mohli mať v Mode špičkové modely, či kvalitné misie, ale ak ste sa nestotožňovali s aktuálnym “hipsterským” prúdom, ani ste sa nedostali do užšej nominácie.
Ak sa dočkáme trocha odbornejšieho hodnotenia, verím že komunita dostane na záver výber len toho najlepšieho (a nie kopec retexov a importov z OFP/A2 ako je tomu teraz).
Q: ČSĽA mod to je synonymum pre špičkovo spracované a realisticky poňaté modely techniky. Akým smerom sa uberáte v tomto odvetví? Modely portujete z predošlých verzií modu, tvoríte nové, alebo je to kombinácia oboch možností?
Je to viacmenej kombinácia oboch možností. Na jednej strane boli, alebo teda sú naše modely na tak špičkovej úrovni (áno trocha sebakritiky by to chcelo :D) že ich nepotrebujeme modifikovať až do hĺbky, ale na druhej strane ak sa objaví v hre nová featurka, alebo ju my sami vymyslíme, nejaké zmeny na modeloch nastať musia.
Za všetko spomeniem napríklad kompetné a vysoko detailné interiéry v BVP-čkach, ktorých autormi sú MAA a predovšetkým Yano – pri originálnych modeloch od BIS pritom pozeráte iba cez otvor na čiernej obrazovke (ak sa bavíme o A2:CO).
Q: Predpokladám že misie k modu budú samozrejmosť, ale čo kampaň? Naposledy ste nastavili latku kvality poriadne vysoko. Trúfate si na niečo podobné aj tentokrát?
Misie sú samozrejmosť, to je pravda. Bez nich nemá zmysel čokoľvek vydávať.
A čo sa týka kampane, táto téma je taktiež ešte tajná. Nejaké koncepty a návrhy už máme hotové, takže dúfam že nakoniec vyberieme a dokončíme opäť niečo zaujímavé.
M113

Všeobecné otázky:

Q: Aký je tvoj názor na ArmA 3? Ako vnímaš smerovanie série?
Mne osobne to zasadenie A3 do budúcnosti nesedí. Z recyklácie častí addonov a vytvorením fiktívnych vozidiel so šialenými “nezapamätateľnými” názvami nie som tiež nadšený.
Zaradenie českej ALCY do addonov mi vykúzlilo široký úsmev na tvári … pri pomyslení že sa jedná o rok 2035.
Proste sa mi zdá že OFP, A1 a A2 + A2:OA (+DLC) boli pri svojom vydaní lepšie/rôznorodejšie “vybavené” ako je A3 aktuálne.
Ale akceptujem stav v akom sa hra nachádza a aj to akým smerom sa vyvíja.
Q: Časť komunity v ktorej sú aj ľudia, čo v ArmA veľa dokázali, hru jednoducho bojkotuje z dôvodov ako previazanosť so Steamom atď. Nemali ste aj vy takéto “nutkanie”? Myslíš že zo strany týchto ľudí ide len o trucovanie preto že sa hra nevyvíja presne podľa ich predstáv?
Taktiež nesúhlasím z vynútením používaním Steamu, dokonca aj pri krabicovej verzii hry. Nezostáva mi ale nič iné ako akceptovať toto (pre mňa) “zlo”. Najviac ma vytáča nemožnosť spustiť hru bez nutnosti spustenia Steamu.
Áno, chápem že zapojením Steamu je hra dostupnejšia väčšiemu počtu hráčov a taktiež je jednoduchšie do nej sťahovať užívateľský obsah (ktorý je aktuálne ale nevalnej kvality) či jej updaty, ale uvítal by som možnosť proste “kliknúť a hrať” – bez toho aby mi na pozadí bežalo niečo čo neviem čo všetko robí.
Ale ako som písal o pár riadkov vyššie, tento stav ja (a aj celý team) v podstate akceptujeme. Nemáme pocit že by sme na tom vedeli niečo zmeniť.
Trucovaním alebo bojkotovaním hry ako takej BI ani neublížia a ani nepomôžu – takéto niečo sa dá čakať v tak rozsiahlej komunite akou je tá okolo Arma série. Neriešim to. Väčšina z nás má občiansky preukaz, tak vieme čo robíme. :D
Q: Popri ČSLA si mal v posledných rokoch aj nejaké tie “bokovky”, ako parádna kampaň Ante Portas pre ArmA 2 či pár “retextov” s tématikou Ozbrojených síl Slovenskej Republiky. Môžeme niečo podobné čakať aj v ArmA3?
 Vzhľadom na to že moje priority sa presunuli k môjmu malému synovi, on bude moja “bokovka” :D  .
Ale ak zostane nejaký voľný čas a chuť určite prispejem svojou troškou do Workshopu.
Koniec koncov som tak už spravil a to vydaním aktuálnej verzie Arma Help-u v3.01.2, ktorého súčasťou sú aj nejaké ukážkové misie z A3 (dostupné aj na Workshope).
Nemôžete od týchto misií  ale čakať žiadne zázraky – sú to iba ukážkové misie pre tých, čo majú záujem sa naučiť niečo o editácii v A3 a tak sú tieto misie dizajnované hlavne na predvedenie funkčnosti jednotlivých prvkov.
Ďakujem za tvoj čas a  vyčerpávajúce odpovede.
za portál ArmA3.sk Robert “ShepardSVK” Turčan

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára