22. 1. 2014

Načo sú nám tablety?

... žiadalo by sa konštatovať že "na h..o" :D

Už som sa dávno tak dobre na internetoch nepobavil ako na článku e-elektra NAY.sk.
Konkrétne na článku s názvom "Načo sú nám tablety?".
Tu je priamy odkaz: http://www.nay.sk/naco-su-nam-tablety/t-270/

Ale pre istotu aj skrátený prepis.
Skrátený z toho dôvodu, že na začiatku je klasická marketingová omáčka aké tablety existujú a pod. ... proste nuda.
Úškrn na tvári mi ale vykresal záver článku s podnadpisom "20 výhod tabletov" ... ale posúďte sami:

PS: za prepisom každého bodu potom nasleduje môj komentár k danej "výhode" ;)

20 výhod tabletov

 1. 1. Sú malé – Priemerný 10-palcový tablet má približné rozmery 24 x 20 cm a hrúbku okolo 1 cm. 7-palcový tablet s rozmermi 19 x 12 cm sa zmestí dokonca aj do vrecka.
Súhlasím, sú malé oproti notebooku ale obrovské oproti chytrejšiemu telefónu.
Chcel by som stretnúť "postavičku" ktorá nosí čo i len 7-palcový tablet po vreckách ;)
 1. 2. Sú ľahko prenosné – Tablety s uhlopriečkou 10 palcov vážia približne 0,6 až 0,7 kg a 7-palcové okolo 0,3 až 0,4 kg. Aj tie najkompaktnejšie netbooky sú minimálne o tretinu až o polovicu ťažšie.
Váha tu moc nehrá rolu ... ak to teda nenosíte po vreckách ako pri bode 1.
 1. 3. Nepotrebujú klávesnicu – Ich operačné systémy sú uspôsobené na čisto dotykové ovládanie. Je to výhoda napríklad na úzkych sedadlách lietadiel (autá, vlaky – viac ľudí ich použije tu...), kde je problém vtesnať sa s prenosným počítačom.
Áno, to je skutočne výhoda, ale písať na tom dlhšie texty je peklo.
 1. 4. Dlho vydržia – S plne dobitým iPadom 2 môžete sledovať video alebo surfovať po webe cez WiFi až 10 hodín. Taký čas dosiahnete pri väčšine notebookov len s prídavnou batériou.
Sledovať video či surfovať 10 hodín?
To je tak na očné so zápalom spojiviek.
 1. 5. Sú prispôsobivé – Na App Store nájdete vyše pol milióna rozličných aplikácií pre tablety, na Android Markete je ich vyše 300-tisíc, polmiliónovú hranicu dosiahne možno už na prelome rokov.
Úplne zbytočný argument/výhoda oproti notebookom s klasickým desktopovým operačným systémom.
Freewarových aplikácií je ... "dosaďte si svoje veľké číslo"
 1. 6. Nezruinujú vás – Na App Store je približne 40 % aplikácií zadarmo a na Adroid Markete je to dokonca viac ako 60 %.
Opäť zbytočný argument/výhoda.
Ešte som nepočul že by niekoho zruinoval nákup PC či notebooku.
Vždy existuje "dosaďte si svoje veľké číslo" rôznych free variánt a iných riešení.
A ak chcete fakt kvalitu, tak si za ňu aj tak priplatíte či už na iOS alebo Android.
 1. 7. Zastúpia elektronickú čítačku – Tablet sa dá držať v jednej ruke a má rovnaký tvar ako čítačka e-bookov. Stačí si nahrať príslušnú aplikáciu a môžete čítať knihy.
Áno, ale hardvérová kniha je proste nenahraditeľná a nieje závislá na nejakej čítačke.
Ale, áno uznávam výhodu tabletu pri jeho použití ako čítačka na nezáživné "jedno-násobné" čítanie.
 1. 8. Dokážu navigovať – Pravda, ak v nich máte GPS modul. Zväčša je súčasťou verzií podporujúcich aj 3G siete.
Presne ... ak v nich máte GPS modul a nie A-GPS (assisted - vyžaduje dátové pripojenie).
Takže opäť jedna scestná (ne)výhoda - drvivá väčšina tabletov totiž "normálny" GPS modul nemá.
Inak je pohodlnejší chytrý telefón, či priamo zabudovaná navigácia v aute - tablet obyčajne nekúpite s prísavkou na sklo, ktorá by inak stála niekoľko desiatok evri.
 1. 9. Nemusíte mať videoprehrávač – Sledovanie videa je jednou z najčastejšie využívaných funkcií tabletov. Majú dostatočne veľký displej, aby ste z filmu naozaj niečo mali, a s HDMI konektorom sa dajú mnohé pripojiť aj priamo k televízoru.
Už som to spomínal pri bode 4 a len dodám, že ak si mám video pozrieť doma, tak určite na väčšom LCD desktopového PC, ak nie na megaobrovskej obrazovke LED TV.
S tým prenosom videa do TV ... radšej teda už použiť externý zdroj video signálu (USB HDD, NAS, domáca LAN) ako míňať batériu tabletu.
 1. 10. Sú dokonalým zdrojom správ – Špecializované spravodajské aplikácie a tabletové verzie časopisov vám prinesú najnovšie správy okamžite aj bez toho, aby ste museli otvárať webový prehliadač.
Áno, ale väčšina ľudí asi fakt najradšej číta všetky newsky cez web browser. Takže tak 50% na 50%.
 1. 11. Sú rýchle – Takže nemáte problém tablet rýchlo naštartovať, pozrieť si, čo potrebujete, a opäť ho vypnúť.
Vypnutie a zapnutie je porovnateľné s notebookmi. A to aj keď sa bavíme o sleepnutí/uspatí a opätovnom zobudení a ani tu tablety NEMAJÚ výrazne navrch.
 1. 12. Zostávate v kontakte – Stiahnuť si do tabletu e-maily je absolútne jednoduché, rovnako ako na ne odpovedať prostredníctvom virtuálnej klávesnice.
~ výbuch smiechu ~ ... je to totiž rovnako jednoduché ako v chytrom telefóne alebo notebooku :D
 1. 13. Môžete pracovať – Vďaka programovým balíkom s prispôsobeným ovládaním možno v tabletoch otvoriť všetky súbory vytvorené v bežne používaných kancelárskych programoch.
Výhoda je pomenovaná inak a jej vysvetlenie je podané inak ;)
Chcem stretnúť "postavičku" ktorá plnohodnotne pracuje s tabletom - teraz sa nebavíme o základnom používaní MS Word, MS Excel, ale o využití pokročilejších funkcií, nejakej tej úprave fotiek vo formáte RAW po stiahnutí zo zrkadlovky, naprogramovanie jednoduchej aplikácie Hello World v ľubovoľnom aj multiplatfomnom programovacom jazyku.
To je "môžete pracovať" ... a nie čítať a zarovnávať dokumenty vo Worde a v Exceli sčítavať trojmiestne čísla medzi susednými bunkami.
Čiže plnohodnotne pracovať ? ... pochybujem ;)
 1. 14. Sú komfortné – Ak na nich chcete pracovať často, možno si k nim prikúpiť bezdrôtovú hardvérovú klávesnicu a špeciálny stojan, takže si z nich vytvoríte malý prenosný počítač. Väčšina podporuje aj bezdrôtovú tlač na vzdialených tlačiarňach.
Takže ak chcem na tablete pracovať často, musím si kúpiť klávesnicu atď. ?
Čo to má spoločné s pomenovaním výhody ?
A vôbec, viď. bod 13.
To potom užívateľa fakt vyjde lacnejšie, výhodnejšie a komfortnejšie aj ten najzákladnejší notebook.
 1. 15. Hudbu máte stále na dosah – Na rozdiel od bežných MP3 prehrávačov má väčšina tabletov aj kvalitné zabudované reproduktory, takže nepotrebujete slúchadlá. A ak chcete špičkový zvuk, dajú sa cez Bluetooth pripojiť aj k veľkým bezdrôtovým reproduktorom.
Pri počúvaní hudby z prenosných zariadení ako je tablet, ale najmä porovnávaný MP3 prehrávač sa na 99% používajú sluchátka.
Ani sebelepší tablet nedokáže vylúdiť kvalitný zvuk zo svojho plastového tela.
Táto výhoda je teda úplne scestná, nehľadiac na to, že MP3 je menší = skladnejší a nepotrebujete mať k nemu zbytočne veľký display.
 1. 16. Sú zrozumiteľné – Inštalácia, používanie, nastavovanie je prispôsobené tak, že ich pochopí a zvládne každý bez zdĺhavého študovania. Sú intuitívne a prehľadné – ako v ovládaní, tak aj v používaní.
OK, súhlasím. Tablety sú naozaj pre opice ;)
 1. 17. Šetria miestom – Pred odchodom na dovolenku do nich zbalíte čokoľvek od spoločenských hier pre celú rodinu cez mapy až po knihy. A nebudete mať žiadny problém vziať si to všetko hoci aj na pláž.
Chcem vidieť ako sa budú deti hrať na tablete Angry Birds a mamina si bude chcieť zároveň čítať svoju obľúbenú knihu a otecko prípadne surfovať na internete.
To aby bola celá rodina vyzbrojená tabletmi, ideálne "pieskuodolnými", alebo aspoň v ochrannom púzdre, keď sa spomína tá pláž.
 1. 18. Nahradia osobného trénera – Veľmi populárne sú fitnes aplikácie, ktoré vám ukážu, ako správne cvičiť, aby ste si zlepšili problematické telesné partie.
Výbuch smiechu ... na toto sú určené špeciálne gadgety (hodinky, hrudné pásy na meranie tepu a pod.) aj s ich vlastnými aplikáciami napríklad teda aj pre tablety, ale skôr pre chytré telefóny, pretože fakt neverím tomu že by niekto šiel behať s tabletom vo vrecku. Či ?
Ďalej by som naozaj rád videl nejakú aplikáciu ktorá mi pri brušákoch, alebo klikoch signalizuje že ich robím správne, alebo v správnom tempe :D
Ale kto vie, možno sa o pár týždňov/mesiacov/rokov nájde nejaká aplikácia využívajúca optiku tabletu v spojení s AI a vyhodnocovaním pohybu cvičenca ... ohromne sa teším na túto interaktivitu ... ako bude na mňa tablet pokrikovať sprosté slová o mojom chabom výkone :D
 1. 19. Potešia deti – Existuje množstvo kresliacich a vzdelávacích aplikácií, pomocou ktorých sa môžu interaktívne učiť a oveľa jednoduchšie pochopia nové veci.
Áno, súhlasím bez výhrad.
Pre deti je to dobrá zábavka a je to v podstate asi ich prvý krok k IT technológiám ktoré o pár rokov budú vedieť využívať lepšie ako my.
 1. 20. Prekvapia vás – Pre tablety existujú aj celkom neočakávané spôsoby využitia – napríklad zastúpia vodováhu, interaktívne pravítko alebo skener.
Tak toto je posledný výkrik do tmy :D ... aby tých dôvodov asi bolo okrúhle číslo :D

A na záver len dodám že áno, mám tablet a to dokonca už druhý.
Ten prvý sa mi podarilo rozbiť (kompletne popraskal display) pri tom ako som ho jednou stranou položil na stôl a druhou sa mi vyšmikol z ruky, čiže pád na stôl zadnou stranou z výšky cca 10cm.

Takže niesom úplný zatracovateľ týchto hračičiek, pretože ono to fakt nič iné nieje :)

Druhý tablet som totižto kúpil hlavne pre pre malého synátora, aby mal počas cestovania možnosť rozptýlenia.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára