12. 7. 2013

Naivita klikačov sveta (?)

Britský deník Guardian mezitím s odvoláním na přísně tajné dokumenty od Snowdena přinesl informaci, že americký softwarový gigant Microsoft úzce spolupracoval s americkými tajnými službami, aby jim pomohl zachytit komunikaci uživatelů.

Americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) prý umožňoval obcházet kódování elektronické pošty a spolupracoval s NSA a s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na usnadnění přístupu do služby SkyDrive, což je úložný systém dat.
Tajnému sledovacímu programu Prism také pomáhal shromažďovat video a audionahrávky z rozhovorů uskutečněných prostřednictvím komunikační služby Skype.

Microsoft již dříve tvrdil, že NSA neposkytoval přímý přístup k informacím. Ve čtvrtek uvedl, že zákaznické údaje poskytuje jen na řádnou žádost amerických úřadů.


To akože fakt nikoho nenapadlo že po odkúpení Skajpu spoločnosťou Mrkvosoft, získajú teraz už všetci priamy prístup takmer k celej komunikácii.
Logicky to vychádzalo aj z toho že MS, ak sa dobre pamätám, modifikoval časť sieťového kódu tak, aby komunikácia primárne prebiehala cez dátové centrá MS a až potom sa vetvila "po starom" cez ďalšie PC užívateľov v sieti (?).
Táto skutočnosť je úplne evidentná už len z toho že po naštartovaní Skajpu na vás vyskočí reklama ktorá tam pred odkúpením Skajpu od Estónskych autorov nikde nebola .. ale keby len reklama ... ona je to dokonca "lokalizovaná"[1] a veľa krát aj "regionalizovaná"[2] reklama, takže minimálne robotické sledovanie užívateľa tam určite funguje.

A u "služby" á la SkyDrive alebo iCloud je to podobná situácia.
Čo raz nahráte do takéhoto úložiska sa automaticky stáva dostupným pre ktoréhokoľvek užívateľa ktorý v tom najjednoduchšom prípade pozná vaše prístupy resp. nejakým spôsobom je mu umožnené pristupovať na takto zdieľaný priestor. O (super)adminoch sa ani nevyjadrujem.
Doteraz totiž nebolo fyzicky možné "kontrolovať" TERA-GIGA-MEGA bajty dát ktoré mali užívatelia na svojich lokálnych diskoch či už v PC, notbúkoch alebo telefónoch. Na to by museli mať určité orgány vždy nejaký papier so zdôvodnením a potom dolovanie dát bývalo zdĺhavým procesom.
Zavedením tejto kúl služby sa ale "karta obrátila".
Ak ju niekto aktívne využíva a pochvaľuje si ako je to super že má vždy všetky svoje dáta so sebou tam "kdesi v oblakoch", vysmejem sa mu.
Je to sice super, ale určite to nieje privátne a bezpečné ... teda pokiaľ nemáte doma vlastný mini-server s vlastným úložiskom.
Ale to už nieje "verejný" SkyDrive resp. iCloud ;)

[1] "lokalizovaná" - v užívateľskom jazyku, v jazyku užívateľa podľa toho z ktorej krajiny je prihlásený
[2] "regionalizovaná" - cielená na danú krajinu resp. región (SLovensko, Západné slovensko, určitý okres)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára