22. 10. 2012

Nielen Slovensko môže byť Slovinsko

Poznáte to, občas sa v bulvári alebo TV objaví malá správička o tom že si to naše malé (S)lovensko opäť niekto zo susedov (rozumej susedských štátov resp. štátov EU) pomýlil so Slovinskom, alebo nedajbože s Poľskom.
Ja osobne sa nad tým iba pousmejem, pretože ruku na srdce, koľko ľudí vie ako vyzerá vlajka Ukrajiny, Holandska, Luxemburska, alebo Litvy resp. Lotyšska (rýchlo gúglite a hanbite sa!).
Takže si nemáme navzájom čo vyčítať ... ;)

Ale o inom som chcel.
Nedávno sa mi dostal do ruky taliansky (zn. Italeri) model švédskeho lietadla Jas-39C Gripen ktorý je okrem iných štátov po takmer celom svete aj v službe leteckých síl Českej republiky.
A práve jedna z variánt (ďalej Švédsko, Maďarsko, Juhoafrická republika) ktoré sa dajú postaviť z tohoto modelu je aj tá Česká.
Naviac v atraktívnom tigrom markingu 211. taktickej letky z leteckej základne Čáslav.
Na tom by nebolo nič divné. Pekne spracovaný model s kvalitne spracovaným markingom, ale pri druhom pohľade na krabicu s modelom by malo každého troška trknúť a niečo udrieť do očí.Predpokladám že všetci vieme ako vyzerajú výsostné znaky bývalého Československa (teraz ČR).
Áno, je to malá kokarda s modrým trojuhoľníkom smerujúcim do prava resp. ľava a tento potom smeruje vpred podľa smeru pohybu vozidla/lietadla. Spodnú časť kokardy potom tvorí (ako aj na vlajke) červené pole a hore je biele pole.
Na krabici od "taliánov" tomu tak ale nieje (!).Dalo by sa povedať že sa zrejme inšpirovali Holandskou kokardou ktorá je veľmi podobná (s iným rozložením farieb a pridaným malým oranžovým puntíkom v strede - kto nevie, nech sa hanbí a opäť gúgluje), zarážajúce ale je že už správna kokarda je na smerovke Gripenu.
Grafiku krabice teda asi dizajnovalo viacej ľudí s rôznymi geografickými vedomosťami.
Každopádne tu ale zlyhala finálna kontrola.

O tom nasvedčuje aj ďalší MEGA FAIL.
Zrejme si to všimne málokto, ale ten "český" Gripen je vlastne MAĎARSKÝ!
Áno, Maďari sa zrejme už infiltorvali aj do ČR. Gripen má totiž na krídlach maďarské výsostné znaky (!).
Jedine na smerovke je správna česká kokarda.
Toto je už pomaly na vyhlásenie vojny Taliansku resp. Taliansko-Maďarskej koalícii. :D


Správny výsostný znak ČR by mal vyzerať takto:


Resp. takto:


A tu je maďarský výsostný znak (len pre doplnenie):

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára