5. 3. 2010

Kurvítka ... poznáte ich ?

Všetci vieme, že keď niečo rozoberieme a znovu to zložíme, zostane nám vždy nejaká malá neidentifikovateľná súčiastka.
Nikde nechýba a všetko funguje tak, ako má. No stále tu zostáva otázka: Na čo teda je tá súčiastka ? Odpoveď je jednoduchá: Súčiastka je tzv. kurvítko.

Kurvítko spôsobuje, že daná vec sa presne po vypršaní záručnej doby pokazí, a vy ju musíte odniesť do autorizovaného servisu, kde vám ju za ťažké peniaze opravia. Ale pozor !
Kurvítko neodstránia !
Kurvítko iba nahradia novým, lepším, ktoré začne fungovať krátko po vypršaní záručnej doby opravy. Niektorí výrobcovia dokonca dávajú do svojich prístrojov aj viac kurvítok súčasne !
Najviac kurvítok pripadá na výrobky dovážané z Ázie, kde nie sú výnimkou aj prístroje zložené iba zo samých kurvítok, prípadne kde je celý prístroj jedno veľké kurvítko.

Jediná možná obrana proti kurvítkam je rozobrať každú zakúpenú vec, následne ju zložiť a kurvítko zahodiť. Potom vám bude predmet fungovať naďalej aj po vypršaní záručnej lehoty. Kurvítko nemá špecifickú veľkosť, či tvar, dokonca ani materiál.

Kurvítko je zväčša malá skrutka alebo pliešok, ktorý je čo najzložitejšie pozohýbaný, ale môže mať aj veľmi  jednoduchý tvar. Cieľom je, aby kurvítko vyzeralo ako najdôležitejšia súčiastka v prístroji, ale nenechajte sa oklamať !

Nikto nevie ktorý výrobca začal osadzovať svoje výrobky kurvítkami ako prvý, ale kurvítka sú zrejme staré ako ľudstvo samo a boli prítomné už v pästných klinoch. V dnešných dobách sa kurvítka vyskytujú takmer všade: v elektronike, v hračkách, v hodinkách, v bielej technike, v nábytku (hlavne od IKEI), v mobilných telefónoch, v počítačoch, v televízoroch atď.

Tak čo ... poznáte aj vy nejaké kurvítko ?

1 komentár:

  1. V zdrojoch od pocitacoch to byvaju hlavne kondenzatory ktore su samy nekvalitne, pripadne umiestnene nevhodne blizko horucim vykonovym odporom - doporucujem namiesto kupovania noveho rovnako sabotovaneho zdroja radsej stary rozobrat, kondiky co su vypucene a/alebo popraskane nahradit kvalitnymi low ESR rovnakych parametrov a ak tam kuria vykonove odpory tak tie naletovat na predlzene nozicky a dat dalej od kondikov.

    OdpovedaťOdstrániť